Bursa'da Kültürel ve Sosyal Değişim resmi

Bursa'da Kültürel ve Sosyal Değişim

1950 1960'lı Yıllarda
Barkod: 9786258117103
Üreticiler: Ekin Basım
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 5-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 414 Sayfa
Ağırlık: 360,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 19,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

90,00 TL

Bu çalışmamda II. Dünya Savaşı yıllarında yaşanan kıtlık ve yer yer yaşanan açlıktan sonra gelen barış ve nispi özgürlük yıllarında Bursa'da yaşam tarzındaki değişimi inceledim. NATO desteği ile karayollarının hızla yapıldığı, ABD'den askeri ve ekonomik yardımların geldiği, çiftçinin zenginleştiği ve ülkenin o döneme göre lüx diyebileceğimiz eşyaları kullanmaya alıştırıldığımız yıllardı.
Bu yıllar aynı zamanda ülkede Demokrat Parti'nin iktidar olduğu yıllardı.
1950 sonrası Türkiye kültürel kırılma yaşadı. Amerikan kültürü sinema ve dergilerle dayatıldı. Radyo, sayı ve frekans açısından yetersiz olduğu için diğerleri kadar etkili olamadı. Ellili yılların sonlarına doğru yeni radyo istasyonları kuruldu.
İktidarda CHP olsa bu politikalar değişir miydi? diye sorarsanız, "Belki biraz" diyebilirim. Demokrat Parti, Amerikan kültürü benimsedi ve yayılmasının önündeki engelleri kaldırdı.
Çalışmamda ağırlıklı olarak anı kitaplarından, yerel gazete ve dergilerden, sözlü tarih kaynaklarından faydalandım. Ayrıca üniversite tezlerinden faydalandım.
Size o yıllarda Bursa'nın "Sudan İbaret" olduğunu ve Bursa Ovası'nın Uludağ'ın eteklerinden başlayan ve Mudanya ve Gemlik tepelerine kadar uzanan "Yeşil Bir Deniz" olduğunu hatırlatacağım.