Leonard Bernstein resmi

Leonard Bernstein

Yazar: Paul R. Laird
Barkod: 9786257513609
Üreticiler: Runik Kitap
Stok Sayısı: 2
Basım Tarihi: 5-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 195 Sayfa
Ağırlık: 178,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 20,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

40,00 TL

20. yüzyıl müziğinin en başarılı ve en tanınmış isimlerindendi. 50 yıla yayılan kariyeri boyunca dünyanın önde gelen orkestralarını yönetmiş, mesela West Side Story gibi ünlü müzikaller bestelemişti. Riskli ve çetrefilli pek çok müzikal meseleyle hep kendine inanarak boğuşmuş, bunların sonucunda daima ihtiraslı eleştiriler almış, zaman zaman da muhataplarını şaşkına çevirmişti. 
Önde gelen Bernstein uzmanlarından Paul R. Laird, bu merak uyandıran biyografi çalışmasında Bernstein’ın orkestra şefi, besteci, müzik eğitmeni ve anlatıcı kimliklerine odaklanırken aynı zamanda en bilinen bestelerini eleştirip çözümlüyor. Bestecinin karmaşık özel yaşamının kariyeri üzerindeki etkilerine de değinen yazar, böylece bizi sanat ile hayat arasındaki karşılıklı ilişki üzerine de düşünmeye davet ediyor. 
1982 yılında bizzat Bernstein ile yapılmış bir röportajı da içeren ve onun özel ve mesleki yaşamına özgün bir bakış açısıyla yaklaşmamızı sağlayan bu biyografi,  bestecinin titiz müzik üslubuna ve muğlak kişiliğine aşina olmak isteyen okurlar için giriş niteliğinde.

Yazarın kaleme aldığı konuya yönelik özellikle kitabın son sayfalarında artan coşkusu, besteci, şef, kamuya mâl olmuş, karmaşık ve çalkantılı bir kişilik üzerine bu kısa ama öz kitabı yazabilmesini kolaylaştırmış olmalı.
— BBC Music Magazine