Bir Zamanlar Trabzon

Bir Zamanlar Trabzon

Bir Zamanlar Trabzon
Yazar: Hasan Kurt
Barkod: 9786254437304
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 10-2020
Baskı Sayısı: 2. Basım
Sayfa Sayısı: 294 Sayfa
Ağırlık: 294,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Dili: Türkçe

40,00 TL

Kahya Yahya... Enver Paşacı! O yılllarda kısa bir dönem de olsa mafyatik dille, teşkilat bağlantılı, ''Siyasi hamisi Ali Şükrü Bey! Topal Osman... Başkaldıran Rumlara karşı mücadele vermiş, savaşlarakatılmış milis reisi, Kahya Yahya'nın arkadaşı! Dördüncü isim Faik Ahmet Barutçu... Atatürk öldükten sonra CHP'den vekil oldu. Tedavi masraflarını Nejat Ongan karşıladı! Kahya Yahya'ya, öldürülüşü sonrası ailesi ve Trabzonlular anıt mezar yaptırmak ister, mezarın projesi de çizilir... Birkaç yıl sonra ise mezarı, kimsesiz mezarlığı olur. Diğer ikisine, Ali Şükrü'ye Trabzon'da, Topal Osman'a da Giresun'da 90 yıl sonra anıt mezar yapılır ...

Ve bu üç ismin mezarı da şehirlerin en yükseğinde! biri Giresun Kalesi'nde, diğeri Trabzon Boztepe'de ... Barutçu ise Anakara'da defnedildi.

Mimiko A-1, Anesti (Krino'nun babası) A-2 numarasıyla fişlenmişler...

Trabzon'un en tehlikeli birinci ve ikinci adamlarıymış. Ve bu ''tehlikeli'' adamlar, İran Şahi Pehlevi'ye yemek hazırlamışlar.

115 yıllık çelik kasa... Binanın yapım tarihi olan 1904 yılında İngiltere'den getirilmiş ve o taş binanın doğu tarafındaki geniş duvarın içine yerleştirilmiş, duvara gizlenmişti... Ve hala yerinde!

Atatürk, ''Bankanın adını ne koyacağız hasan bey '' diye sorar. Hasan Saka Bey de, ''Paşam uzun lafın kısası, her işle uğraşacak bu bankanın adı İş Bankası olsun '' cevabını verir...

Elinize aldığınız bu ilk kitapta, Trabzon'un geçmişini, bu kadim kent üzerine yazılmış seçme yazıları ve Hasan Kurt'un farklı tarihi yazılarını bulacaksınız.