Bilime Neden Güvenmeliyiz? resmi

Bilime Neden Güvenmeliyiz?

Yazar: Naomi Oreskes
Barkod: 9786254342899
Stok Sayısı: 7
Basım Tarihi: 3-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 336 Sayfa
Ağırlık: 331,00 Gram
Boyut: 14,00 (en) x 21,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

120,00 TL
96,00 TL

“Bilim tarihinde sıkıntılı zamanlardan geçiyoruz ve halk nezdinde itibarı tehlikede. Bu yüzden şimdi korkusuz ve parlak Naomi Oreskes’in bu konuyu araştırması için tam da doğru zaman. Sonuç, bu kitap insan doğası (başarıları, başarısızlıkları ve gerçeği aramadaki temel bütünlüğü) üzerine kaçırılmaması gereken bir araştırma.”
—DEBORAH BLUM, The Poison Squad kitabının Pulitzer Ödüllü yazarıdır
“Bilime Neden Güvenmeliyiz? bilim ve toplumun dünyanın en önemli ve güçlü gözlemcilerinden birinin yazdığı bir kitaptır. Bugün yanlış bilgilendirme ve dezenformasyon yaygınlaşırken, endişeli yurttaşlar neye veya kime güveneceklerini bilmiyorlar ve kanıt, görüş ve partizan iddialar konusunda kafaları karışık. Oreskes’in güvenilir bilgiyi nasıl tanıyacağımız ve kullanacağımız konusundaki net bakış açısına ihtiyacımız var. Bu kitabın bilim insanları ve yurttaşlar için ne kadar önemli olduğunu anlatamam.”
—RUSH D. HOLT, Amerikan Bilim İlerleme Derneği CEO’su, eski ABD Temsilciler Meclisi üyesi
Profesör Naomi Oreskes, Bilime Neden Güvenmeliyiz? kitabında bilimsel bulguların ne zaman ve neden güvenilir olduğu sorularına net ve ikna edici yanıtlar veriyor. Bilime duyulan güvenin temellerini gayet akıcı bir dille anlatıyor; tezini yaşamlarımız açısından kritik önem taşıyan meselelerde bilimin nasıl işlemesi ve nasıl işlememesi gerektiğine dair canlı örneklerle gözler önüne seriyor. Okuyucular bu kitapta bilimsel mutabakatın güvenilirliğine dair, belirli bir metoda ya da bilim insanlarının vasıflarına değil, kolektif bir çaba olarak bilimin karakterine dayanan, sağlam bir savunmaya tanık olacak.
Naomi Oreskes, Harvard Üniversitesinde bilim tarihi profesörü ve aynı zamanda dünya ve gezegen bilimleri profesörüdür. Uluslararası üne sahip bir jeolog, bilim tarihçisi ve yazar olan Oreskes, bilimin toplumdaki rolü ve antropojenik iklim değişikliği konusunda önde gelen bir sestir. The Rejection of Continental Drift, Plate Tectonics: An Insider’s History of the Modern Theory of the Earth, Merchants of Doubt: How a Handful of Scientist Obscured the Truth on Issues from Tobacco Smoke to Global Warming ve The Collapse of Western Civilization: A View from the Future gibi hem bilimsel hem de popüler kitap ve makalelerin yazarıdır.
Saygılarımızla