Demokrasinin Gerilemesi ve Yükselişi resmi

Demokrasinin Gerilemesi ve Yükselişi

Antik Dönemden Günümüze Uzanan Küresel Bir Tarih
Barkod: 9786254142284
Üreticiler: Epsilon Yayınevi
Stok Sayısı: 5
Basım Tarihi: 10-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 520 Sayfa
Ağırlık: 417,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

134,50 TL
114,32 TL

Demokrasinin yükselişinin tarihsel anlatımları, Antik Yunan ve Rönesans öncesi Avrupa’ya odaklanma eğilimindedir. Birkaç bin yıla yayılan örneklerden yola çıkan David Stasavage, öncelikle devletlerin neden demokratik ya da otokratik yönetim tarzları geliştirdiğini ele alıyor ve erken demokrasinin, zannedilenin aksine, zayıf bir devlette ve basit teknolojilerle küçük yerlerde bile gelişme eğiliminde olduğunu savunuyor. Amerika’dan Mezopotamya’ya, hatta sömürge öncesi Afrika’ya kadar birçok farklı coğrafyada, demokratik uygulamaların var olduğunu dile getiren David Stasavage, bu kapsamlı çalışmasında, hikâyenin tahmin edilenden katbekat zengin olduğunu göstermek adına çok daha öncesine uzanan küresel kanıtlardan yola çıkıyor. David Stasavage, erken demokrasinin dünyadaki yaygınlığına değinerek onların nerede ve nasıl yükseldiğini –ne zaman ve neden gerilediğini– anlamanın, yalnızca yönetimlerin tarihi ekseninde değil aynı zamanda modern demokrasilerin çalışma biçimleri ve gelecekte nerede açığa çıkabileceği ekseninde de önemli bilgiler sağlayacağını öne sürüyor.
 
Demokratik kaygıların hızla çoğaldığı günümüzde Demokrasinin Gerilemesi ve Yükselişi, siyasi kurumların büyümesini yepyeni bir tarzda ele alıyor ve modern yönetim biçimlerinin kökenlerine önem veren herkes için şaşırtıcı dersler sunuyor.
 
"Demokrasi, insan toplumlarında doğal olarak oluşan bir durumdur. Bir tek bu fikir bile, Stasavage’ı geçmişe bakan pek çok teorisyenden ayırır."
                                                            
 – Justin Kempf, Democracy Paradox
 
"Demokrasi ve otokrasinin gelişimini canlandırıcı ve ilişkisel bir şekilde analiz eden olağanüstü bir kitap."
 
– Simon Sebag Montefiore, BBC Tarih Dergisi
[BBC Tarih Dergisi’nin 2020’nin En İyi Kitapları arasında]