Devlet Öldürürse resmi

Devlet Öldürürse

İktidar Ölüm Cezası ve İnsan Hakları Üzerine
Yazar: Helmut Ortner
Barkod: 9789944613224
Üreticiler: Tekin Yayınevi
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 10-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
Ağırlık: 211,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

120,00 TL
96,00 TL

Günahkarın yakılmadan evvel boğulmadan öldürülmesi veya acılarının derhal son bulması için boğazına küçük bir kese içinde barut bağlanması merhamet belirtisiydi.

Meşru şiddet tekelini elinde tutan tek örgu¨tlenme dediğimiz devlet gerçekten vatandaşlarını öldu¨rme hakkına sahip midir? Uzun yıllar su¨ren mu¨cadeleler sonucu idam cezası çoğu u¨lkede kalktı ama kalkmadan önce devlet nasıl infaz ediyordu? Ne hakla ediyordu? Devletin infaz uygulamaları da yıllar içinde artık yumuşak diyebileceğimiz bir yere evrildi. Fakat insan ruhunun karanlığı kolektifi her boğduğunda tekrar su yu¨zu¨ne çıkan idam taleplerine nasıl yaklaşmak gerekir?

Helmut Ortner’in titizliği, keskin kavrayışı ve cesur sorgulamaları eşliğinde yazdığı bu kitap devlet infazını geçmişten gu¨nu¨mu¨ze ele alıyor. Devletin infaz araçlarını, infaz yolundaki niyetleri, bu araç ve niyetlerin değişimini gözler önu¨ne seren Ortner Tu¨rkiye’de ölu¨m cezasının yeniden gu¨ndeme gelmesi u¨zerine de kalem oynatıyor. Böylelikle hem taze bir çalışmaya hem çağdaş bir klasiğe imza atıyor. Merhum Yu¨cel Sayman’ın kışkırtıcı önsözu¨ne de yer verdiğimiz bu eseri gururla dikkatinize sunuyoruz.

»Devlet eliyle gerçekleştirilen ölu¨mlerin tarihi, bir toplumun ahlaki durumuna dair bilgi veren örf ve adetin fotoğrafıdır. « Helmut Ortner