Faşizm, Devlet ve Sınıflar

Faşizm, Devlet ve Sınıflar

Yazar: Cihan Cinemre
Barkod: 9789753447508
Üreticiler: Belge Yayınları
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 6-2017
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 424 Sayfa
Ağırlık: 424,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

200,00 TL
160,00 TL

Faşizm bir tu¨r maddeden bağımsızlaşma, maddeyi yok sayma arzusunun ideolojik ifadesidir. Faşizmin u¨stlendiği irrasyonel toplum kavrayışı, özel mu¨lkiyetin kapitalist biçiminin verili olduğu, mu¨badele ilişkisinin tu¨m toplumsal ilişkileri biçimlendirmeye devam ettiği sınıflı bir toplumda, sınıf ayrımlarının ortadan kalktığı, tu¨m bireylerin organik ve çelişkisiz bir tu¨mlu¨ğu¨ oluşturduğu bir topluluk fikrine karşılık gelir. Bu nedenle faşizm sahte bir liberalizm eleştirisidir.

Tam olarak aynı nedenle liberal faşizm eleştirisi de sahte olmak zorundadır. Liberal eleştirmen de tıpkı faşistler gibi siyasal egemenliğin sınıfsal içeriğini, onun iktisadi egemenlikle, maddi gu¨çle ayrılmaz bağını görmezden gelir. Liberal eleştirmenin tikel ve evrensel arasındaki ilişkiyi kavrayışındaki genel kısıtlılık, onun faşizmi tu¨m bir gerçeklikten bağımsız, yalıtılmış bir fenomen olarak görmesinde sonuçlanır. Bu kitap, faşizmin Almanya ve İtalya’da doğuşu, yu¨kselişi ve iktidarının araştırılmasına dayalı olarak, söz edilen liberal faşizm “eleştirisi”ne karşı, maddi yaşama ayrılmaz biçimde bağlı bir faşizm kavrayışı oluşturmak için yazılmıştır. Bu maddi yaşamı tanımlayan kapitalist u¨retim biçimine içsel çelişkilerin on dokuzuncu yu¨zyılın sonundan başlayarak tekelci sermayenin egemenliğinde derinleşmesi ve şiddetlenmesiyle iktisadi krizler ve emperyalist savaşlar sıklaşmıştır ve onlar her tekrarlanışlarında daha topyekûn olarak gerçekleşmektedirler. Faşizm, hem savaşın ve iktisadi krizin sonucudur hem de bu tu¨r altu¨st oluşları şiddetlendiren, bunların insan yığınları için bedelini bu¨yu¨ten faildir.

Dolayısıyla, eğer bir faşizm teorisi şimdinin tarihiyle iç içe geçecekse ve faşizmin bugu¨n ortaya çıkışının ve bugu¨n aldığı biçimin anlaşılmasını sağlayacaksa, kapitalist u¨retim biçimine içsel eğilimleri ve çelişkileri kendisinin merkezi bir parçası haline getirmek zorundadır.

Bu kitapta yapılmaya çalışılan da budur.