Hayata Dönüş Operasyonu - Koğuştan Hücrelere resmi

Hayata Dönüş Operasyonu - Koğuştan Hücrelere

Barkod: 9789753448024
Üreticiler: Belge Yayınları
Stok Sayısı: 5
Basım Tarihi: 11-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 228 Sayfa
Ağırlık: 218,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

80,00 TL
64,00 TL

Hayata Dönüş Operasyonu kitabının, yaşanılanların kamuoyunun gözünden kaçırılan yönleriyle ortaya konması amacıyla Aralık 2010’da ilk kez yayımlanışının üzerinden 12 yıl geçti. Operasyonlarda yaşanan hak ihlallerinin hukuki mücadelesiyse halen devam ediyor.
Geçen bu süre içerisinde operasyonla ilgili yeni gelişmeler oldu, bazı yeni bilgi ve belgeler ortaya çıktı. Kitabın elinizdeki ikinci baskısı, bu yeni olguların ışığında gözden geçirilip güncellendi. Tarihe tanıklık edilmesinin önemi yanında operasyona kaynaklık eden sorunların güncelliğini koruyor olması ikinci baskının hazırlanmasının temel nedeni oldu.
19-22 Aralık 2000 tarihleri arasında gerçekleştirilen “Hayata Dönüş” Operasyonu, Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en kapsamlı cezaevleri operasyonudur. Sonucunda uygulamaya konulan “F Tipi” cezaevleri, bugün her kesimden muhalif figürün yıldırılması ve toplumdan izole edilmesi amaçlanarak yollandığı, ağır hak ihlallerinin yaşandığı mekânlar olarak karşımızdadır.
Belge Yayınları’nın “Türkiye İncelemeleri Dizisi” altında yayımladığımız nice çalışmanın işaret ettiği üzere ülke tarihi, çeşitli halklara, siyasi topluluklara ve hatta miraslarına uygulanan sistematik “kırım”larla maluldür. 19-22 Aralık 2000 tarihinde yaşanılanlar bir ilk değildir. Bugün olduğu gibi, “Hayata Dönüş” Operasyonu’nun mantığı ve perspektifi devam ettirildiği sürece, bir son da olmayacaktır. Benzer kırım girişimlerini engellemenin ilk adımlarından biri olarak “Hayata Dönüş” Operasyonu unutulmamalı ve unutturulmamalıdır.