Hukuk Antropolojisi: Kabile, Kadı, Yargıç resmi

Hukuk Antropolojisi: Kabile, Kadı, Yargıç

Barkod: 9786258411843
Üreticiler: Fol Kitap
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 9-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 336 Sayfa
Ağırlık: 314,00 Gram
Boyut: 13,00 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

179,00 TL
143,20 TL

“Antropoloji ve karşılaştırmalı hukukun bilgileri ışığında hukukun doğasına ilişkin büyüleyici bir araştırma… Dünyanın her yerinden ve tarihin her döneminden zengin örneklerle dolu. Hukuk kuramı, karşılaştırmalı hukuk veya hukuk antropolojisi alanlarına ilgi duyan herkese tavsiye edilir.”
Gordon R. Woodman, The Journal of Legal Pluralism and Unofficial Law

“Pirie’nin kitabı, etnografik bilgiye dayalı bu araştırma alanına heyecan verici bir giriş niteliğindedir.”
Eve Darian-Smith, Law and History Review

“Bu kitap, gerçek bir disiplinlerarası çalışma ve sosyohukuk çalışmaları için temel bir soruyu ele almaktadır: Hukuk nedir? Pirie’nin dikkatlice inşa edilmiş ve savunulmuş tezi kışkırtıcıdır.”
Simon Halliday, University of York, Socio-Legal Studies

Bu kitabın merkezinde hukukun doğası, örf-âdetle ilişkisi, hukuki kuralların, kategorilerin ve taleplerin formu hakkındaki sorular bulunmaktadır. Kitap toplumsal düzene ve çatışmaların çözümüne dair etnografik çalışmaların yanı sıra insan hakları, uluslararası hukuk kuralları ve yeni mülkiyet biçimleri hakkındaki güncel tartışmaları da ele alıyor. Aynı zamanda, hukuk tarihçileri, klasikçiler ve oryantalistler tarafından çalışılan zengin bir kodlar ve metinler külliyatını da gözden geçiriyor: Antik Çin, Hindistan ve İslam dünyalarının antropologlarca ihmal edilen büyük hukuk sistemleri, bu dünyaların çeperlerinde üretilen hukuk formlarıyla birlikte bu kitapta inceleniyor. Eserde antik kodlar, Ortaçağ kanunları, köy tüzükleri ve kabile yasaları hakkında zengin ampirik ayrıntılar sunuluyor.