İnsan Aptallığının Temel Yasaları - Allegro Ma Non Troppo resmi

İnsan Aptallığının Temel Yasaları - Allegro Ma Non Troppo

Barkod: 9786257317344
Üreticiler: Islık Yayınları
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 1-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 72 Sayfa
Ağırlık: 67,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

90,00 TL
63,00 TL
"Akıllı kişi akıllı olduğunu bilir. Haydut bir haydut olduğunun farkındadır. Saf kişi acı verici bir şekilde kendi saflık duygu-suyla doludur. Tüm bu karakterlerin aksine aptal kişi aptal olduğunu bilmez."

Ticari bir meta olarak "biber" üzerinden bir Avrupa tarihi yazmak kulağa her ne kadar çılgınca ya da imkânsız görünse de mümkün müdür? Peki ya Roma İmparatorluğu'nun çöküş nedenleri arasında kurşun zehirlenmesine dair izler bulmak insan aptallığının temel yasalarını matematiksel formüllerle ortaya koymak?

"İnsan Aptallığının Temel Yasaları" bal ve av hayvanlarına karşı zaafı olan piskoposların baharatlı yiyecekleri tercih eden münzevilerin üzüm bağları için yüz yıl sürecek savaşlar çıkaran kralların ve insanlar arasında yüksek bir orana sahip olan aptalların geçit töreni sırasında bu sorulara ironik ve bizim için de hayli tanıdık yanıtlar veriyor:

"Gerileyen bir ülkede aptal bireylerin yüzdesi daima 'σ'ya eşittir; ancak nüfusun kalanında özellikle iktidardakiler arasında yüksek aptallık oranına sahip haydutların korkutucu şekilde çoğaldığı ve iktidarda olmayanlar arasındaki safların sayısında eşit derecede korkutucu bir artış olduğu fark edilir. Aptal olmayan nüfusun bileşimindeki böyle bir değişiklik kaçınılmaz olarak aptalların 'σ' kısmının yıkıcılığını artırır ve ülkeyi felakete götürür."