Kaçkar

Kaçkar

Kaçkar-Verçenik Tırmanış Rehberi
Barkod: 9786054922680
Üreticiler: Alter Yayıncılık
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 2015
Baskı Sayısı: 2. Basım
Sayfa Sayısı: 207 Sayfa
Ağırlık: 386,00 Gram
Boyut: 14,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 1. Hamur
Basım Yeri: Ankara - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

18,52 TL
30%
12,96 TL

'Kaçkar- Verçenik Tırmanmış Rehberi, Pontik Alpler olarak da bilinen Doğu Karadeniz'in Kaçkar Dağlarındaki 26 adet farklı tırmanışı deneyimli dağcı Tunç Fındık'ın rota tanımlamalarıyla kapsamlı şekilde anlatan, Kaçkar dağlarında tırmanışa dair ilk rehber kitaptır. Kitabın geliştirilmiş ikinci baskısında Kavron ile Verçenik bölgeleri detaylandırılmış ve tüm rotalar renkli fotoğraflar ve topo çizimler beraberinde anlatılmıştır.

Nemli havası müthiş yeşilliği ve kara renkli sarp doruklarıyla Kaçkar Dağarı bir dağ cennetidir; her yerinden coşkun dereler akan, yeşil çayırlarla bezeli bir alpin ütopya... Her sene yazın oraya seyahat etmeyi iple çeker insan. Bazen insanı bıktıracak kadar sulak ve nemli olan bu coğrafya aslında kuzeydoğudaki Kafkasya'nın şahane bir uzantısıdır; yazı ayrı, kışı ayrı bir dünyadır. Kaçkar'da dağcılık ve tırmanış yapmak hep zahmetlidir. Yeri gelir günlerce hava açmaz yağmur altında beklersiniz. Çoklukla zor bir kayda duvarının ortasında tipi ve yıldırım sizi pençesine alıverir, bazende çürük kaya duvarlarında donmuş çamurlu kulvarlarda emniyeti düşük, tehlikeli tırmanış size illallah ettirirken endişe dolu anlar yaşatır. Botlarınız günlerce yağmurda gezmekten su çekmiştir ve iki de bir ıslak çoraplarınızın suyunu sıkmak sıkıntı vermeye başlar.

Ancak 'orada olmak' dünyanın en güzel şeyidir. Bir kez güneş açıp sırtınızı ısttığında zirveden aşağıya uzanan uçsuz bucaksız bulut denizine baktığınızda veya muhteşem bir buz kulvarını bitirip zirveye ulaştığınızda oraya yani Karadeniz'in Kaçkar Dağları'na tekrar döneceğiniz kesindir...