Kuzey-Güneş Çelişkileri ve Sürdürülebilirlik Ekseninde Gelişme Hakkı resmi

Kuzey-Güneş Çelişkileri ve Sürdürülebilirlik Ekseninde Gelişme Hakkı

Barkod: 9786053995920
Stok Sayısı: 2
Basım Tarihi: 10-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 256 Sayfa
Ağırlık: 310,00 Gram
Boyut: 16,00 (en) x 23,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

160,00 TL
128,00 TL

Gelişme, bireyler ve halklar için bir insan hakkıdır. Nazım Sinan Odabaşı’nın kaleme aldığı Kuzey-Güney Çelişkileri ve Sürdürülebilirlik Ekseninde Gelişme Hakkı; küresel ekonomi ve siyasette değişen güç dengeleri, ülkeler arasındaki gerginlikler, ekonomik istikrarsızlık, yoksulluk, çevre sorunları, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve iklim değişikliği gibi köklü tarihsel nedenlere dayanan birçok meselenin çözümünde, gelişme hakkının, aydınlatıcı ve yol gösterici bir işlevi olabileceğini savunuyor.
Kitap, gelişme bağlamının bireyler ve gruplara insan hakkı olarak tanınmasının güncel anlamını, uluslararası ilişkileri giderek daha fazla biçimlendirmeye başlayan, gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler ya da başka bir deyişle Kuzey ile Güney arasındaki çelişkiler ve sürdürülebilirlik kavramı ekseninde araştırıyor.
Odabaşı’nın çalışması, 2030 Ajandası’nın kabul edilmesinin önemli bir başlangıç olduğundan hareket ediyor. Uluslararası ekonomik düzenin eşitlikçi ve adil bir yapıya kavuşturulması ve bireyler ve halkların, gelişme sürecine aktif katılımlarının sağlanmasıyla, gelişme hakkının bir insan hakkı olarak işlevinin belirginleşeceğine dikkat çekiyor.