Müzik, Kültür, Dil

Müzik, Kültür, Dil

Barkod: 9789759955601
Üreticiler: Dergah Yayınları
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 1-2015
Baskı Sayısı: 3. Basım
Sayfa Sayısı: 367 Sayfa
Ağırlık: 338,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 19,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

275,00 TL
233,75 TL

Cinuçen Tanrıkorur merhum sadece bir musikışinas değil; araştıma, deneme ve düşünce yazılarını, Saz ü Söz Arasında başlıklı hatıralarını okuyanlar, konuşma tarzına aşına olanlar onun aynı zamanda üslup sahibi bir müzikolog, bir düşünce adamı olduğunun şahididir.

Aslında büyük sanatkarların önemli bir kısmının bizzat kendi sanatlarını üst düzeyde icra edebilmek ve yorumlayabilmek için felsefe, estetik başta olmak üzere, edebiyatla, resimle, plastik sanatlarla ve hatta zenaatlarla ilgilendiklerini biliyoruz. Fakat sanatların bütün bu yakın ve uzak ilgilerinin usarelerini akıttığı asıl yer bizzat icra ettiği sanatıdır. Bir beste, bir hat istifi, bir resim, bir şiir, bir mimari yapı.. onu okuyabilen için aynı zamanda sanatkarın bilgi hamulesini, inanç ve düşüncelerini, deruni gelgitlerini, dünya tasavvurunu, ümitlerini, tedirginliklerini, döneminin ana problemini, kısaca felsefesini de yansıtan bir ‘‘kitap’’tır.

Cinuçen Bey de yaşadığı sıkıntılı dönemin bir sanatkar tercümanı olarak sesiyle, uduyla, besteleriyle üst düzeyde anlattıklarını bir de sese saza göre daha sıradan bir anlatımla, bir dille ifade etmeye ileride derecede arzuluydu; arzulu olmaktan öte bunu zaruri görüyordu. Onun için kendisini bir nasir olarak da inşa etti. Elinizdeki kitap bunun güzel şahitlerinden biri.