Nürnberg Yargılamaları resmi

Nürnberg Yargılamaları

Barkod: 9786257757720
Üreticiler: Runik Kitap
Stok Sayısı: 2
Basım Tarihi: 6-2021
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 134 Sayfa
Ağırlık: 117,00 Gram
Boyut: 12,50 (en) x 20,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Dili: Türkçe

50,00 TL

İkinci Dünya Savaşı’nın Müttefik Devletleri, Ağustos 1945’te Alman işgalciliğine ve nasyonal sosyalistlerin tarihte emsali görülmemiş zulüm ve soykırımlarına karşılık Londra Antlaşması’nın imzalanması ve uluslararası bir askerî mahkeme kurulması konusunda mutabakata vardı.
Nürnberg duruşmalarında Ekim 1945’ten Nisan 1949’a kadar Nazi rejiminin 200’den fazla üst düzey temsilcisi, kısmen uluslararası ceza hukuku normları temelinde, işledikleri suçlardan dolayı ayrı ayrı yargılandılar. Yazar Annette Weinke bu eserinde Hitler’in nasyonal sosyalist imparatorluğunun üst yönetim kadrosuna açılan toplam 13 davanın arka planı, işleyişi ve sonuçlarını anlatıyor. Bir yandan tarihi önemdeki bu yargılamaların hukuki temelini anlaşılır biçimde ele alırken diğer yandan da siyasal, toplumsal ve kültürel yansımalarını tasvir ediyor. Hukuki hesaplaşma, Nazi ideolojisini tamamen itibarsızlaştırsa da “Nürnberg’den alınan derslerin” başlarda pek çok Alman tarafından reddedildiği gerçeği ortaya çıkmaktadır. Buna rağmen tüm sürecin sonunda Federal Almanya Cumhuriyeti’nin, küresel çapta ağır insan hakları ihlallerinin cezalandırılması için daimi bir uluslararası mahkemenin kurulmasını neden böylesine savunduğu sorusu, bu gidişatın incelenmesiyle yanıtını bulmaktadır. Kitapta ayrıca Alman, İngiliz, Sovyet ve Amerikan cephelerinde hukuki süreçlerin yürütülmesindeki çelişki ve tutarsızlıklar da tarafsız gözlemlerle betimlenmektedir.

Annette Weinke, bağımsız tarihçi ve Berlin Özgür Üniversitesinde öğretim görevlisidir. Geçmişle yüzleşme politikaları tarihine ve Nazi soykırımlarıyla hukuki hesaplaşmalara ilişkin Federal ve Demokratik Alman devletlerinde yayımlanmış pek çok çalışması bulunmaktadır.