Postmodernizm ve İslam Küreselleşme ve Oryantalizm

Postmodernizm ve İslam Küreselleşme ve Oryantalizm

Barkod: 9786055830557
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 2-2017
Baskı Sayısı: 3. Basım
Sayfa Sayısı: 392 Sayfa
Ağırlık: 280,00 Gram
Boyut: 14,00 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

35,00 TL
28,00 TL

Günümüzde postmodernizm ve İslam arasındaki ilişkinin ne türden bir ilişki olduğunu sormaya haklı olarak bizi yönlendiren bir çok nedenimiz vardır.

Bu nedenlerin başında, postmodernizme yönelik islami çevrelerin yoğun ilgisinin yanında; belli tanımlarıyla postmodernizmin, aynı paralelde yükseliş içinde bulunan İslâmi canlanma hareketleriyle değişik düzeylerde cereyan eden temaslarıdır.
Burada postniodernizmin, özellikle, 'belli tanımlarıyla' diyoruz, çünkü gerçekten de postmodernizm denildiğinde, artık yaygın olarak ilk akla gelen şey, bir bakıma modernizmi niteleyen bir unsur, onun tanımındaki belirsizlikler yumağı olmuştur.

Biz bu derlemede bu belirsizlik yumağını açacak bir girişime önayak olmayı hedeflemiyoruz.
O zaman, herkesin yaptığı gibi önümüzde ilerleyebileceğimiz bir yol açmak üzere postmodernizmin belirli bir tanımını işlemsel olarak kabullenip analizlerimizi bunun üzerinde mi temellendireceğiz? Bir bakıma öyle.

Ama ondan önce yapmamız gereken, yine bu tanımlamadaki çeşitliliklere veya çeşitlere dayanan belirsizliğe referansla, bu belirsizliğin modernizmin veya modernliğin tanımındaki belirsizliklerle aynı kökene ait olduklarını göstermektir.