Propaganda resmi

Propaganda

Barkod: 9786254103964
Üreticiler: Pegasus Yayınları
Stok Sayısı: 10
Basım Tarihi: 4-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 168 Sayfa
Ağırlık: 196,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2.Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

125,00 TL
93,75 TL

Halkla İlişkiler Disiplininin Kurucusu ve Modern Amerikan Propaganda Aygıtının Fikir Babası Siyasi düşünce ve halkla ilişkiler tarihinde çığır açtığı kadar tartışmalı bir şahsiyet de olan Edward Bernays, “rıza mühendisliği” olarak adlandırdığı kamuoyunu şekillendirme ve yönlendirme bilimsel tekniğine öncülük etmişti. Birinci Dünya Savaşı sırasında, savaşı Amerikan halkına “Demokrasi için Dünyayı Güvenli Hâle Getirmek” şeklinde paketleyip satmak amacıyla seferber edilen güçlü propaganda aygıtı ABD Kamu Enformasyon Komitesi’nin ayrılmaz bir parçasıydı. Halkın demokratik ve kurumsal bağlamda yönlendirilmesinin aracı olarak propagandanın içten bir savunucusu olan Bernays, ABD Kamu Enformasyon Komitesi’nde öğrendiği teknikleri, Walter Lipmann’ın ve dayısı Sigmund Freud’un fikirleriyle birleştirerek uygulamıştı. 1928 yılında bomba etkisi yaratan Propaganda kitabıyla Bernays, hükûmet, siyaset, sanat, bilim ve eğitim dâhil olmak üzere pek çok alanda kolektif aklı disiplin altına almak amacıyla propagandayı kullanmaya dönük son derece öngörülü bir vizyon ortaya koyuyor. Bugün bu kitabı okumak, kitlelerin örgütlü manipülasyonu konusunda çağdaş hükûmetlerin ve ticari kurumların
geldiği korkunç durumu anlamaktır. “Bernays’ın bu özgün ve pratik el kitabı, çağdaş endüstriyel kapitalist demokrasilerin en güçlü ve etkili kurumlarından bazılarına dair çok fazla fikir veriyor.”
Noam Chomsky
“Kitlelerin örgütlü alışkanlıklarının ve görüşlerinin bilinçli ve akıllıca manipülasyonu, demokratik toplumda önemli bir unsurdur. Toplumun bu görünmeyen mekanizmasını kendi çıkarları için kullananlar, ülkemizin gerçek egemen gücü olan görünmez hükûmeti oluştururlar.”