Travma ve Ruh resmi

Travma ve Ruh

İnsan Gelişimine ve Kesintiye Uğramasına Psiko-Ruhsal Bir Yaklaşım
Barkod: 9786053146445
Üreticiler: Ayrıntı Yayınları
Stok Sayısı: 4
Basım Tarihi: 4-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 512 Sayfa
Ağırlık: 418,00 Gram
Boyut: 13,00 (en) x 19,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2.Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

384,00 TL
307,20 TL

Donald Kalsched bu kitabında psikanalitik yakınlıkta ortaya çıkan mistik ve ruhsal anları incelemeye alıyor. Klinik örnekler, terapi diyalogları ve rüyalar üzerinden terapinin ne kadar derinleşebileceğini gösteriyor. Travmadan sağ çıkanlar aracılığıyla, analiz edene de sıradan düzenin dışında, aydınlık ve karanlığın buluştuğu “başka bir dünya”nın kapıları aralanıyor. Kalsched bu mito-şiirsel dünyanın, Freud’un öne sürdüğü gibi yaşamın acı gerçekleriyle mücadelemizin ürünü olan bir savunma mekanizması değil, aksine insan deneyiminin süregelen gerçekliği olduğunu savunuyor: İyileşme sürecinin bizzat merkezinde yer alan ve başka zamanlarda da tuhaf bir şekilde ona direnen bir gizem.

Bu kitap, psikanalitik çalışmanın gizemini yeniden ortaya çıkarma çabasının ürünü. Sıradan hastaların ve sıradan psikoterapistlerin birlikte çalışarak insan ruhunun gerçekliğine ve psişenin derinliklerine bakışlarını ve deneyim aracılığıyla değişme hikâyelerini anlatıyor.

Travma ve Ruh, “psişik” yönelimi olanlar da dahil, psikoterapistler, psikanalistler, analitik psikologlar ve dışavurumcu sanat terapistleri için özellikle merak uyandırıcı olacaktır.

Yaşam bana her zaman köksapı üzerinde yaşayan bir bitki gibi görünmüştür. Gerçek yaşam görünmez, o kökte gizlidir. Toprak üstünde gözüken kısmı yalnızca tek bir yaz boyu yaşar. Sonra sararıp solar ve yiter, kısa ömürlü bir görüntüdür... Sonsuz akışın altında yaşayan ve sabırla varlığını sürdüren bir şeyin olduğu hissini ben hiçbir zaman yitirmedim. Bizim gördüğümüz açan çiçektir ve geçicidir. Kalansa köksaptır.

Carl Gustav Jung

 

DONALD KALSCHED: Alburquerque, New Mexico’da özel muayenehanesi olan Jungçu bir analisttir; aynı zamanda Inter-Regional Society of Jungian Analysts’te de eğitmen analist olarak görev yapmaktadır. Analitik psikoloji alanında pek çok makalesi bulunan Kalsched, erken dönem travmaları ve onun tedavisi konusu üzerinde dersler vermektedir. Kitapları arasında The Inner World of Trauma (1996) da bulunmaktadır.0