Yaşasın Su

Yaşasın Su

Yazar: Jean Matricon
Barkod: 9789750832512
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 5-2015
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 144 Sayfa
Ağırlık: 144,00 Gram
Boyut: 12,50 (en) x 17,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: Kuşe
Basım Dili: Türkçe

18,52 TL
13,89 TL

Su yaşamın yalnızca olmazsa olmazı değil, yaşamın bizzat kendisi, ana maddesidir. Peki ama 2 hidrojen ve 1 oksijen atomundan oluşan bu mütevazı değerli sıvının gerçek doğası nedir?  Mavi gezegenin devasa su mekanizması olan ve sert akış ile ebedi dönüş arasında bir ayini andıran ‘’su çevrimi’’ nasıl işler?

Canlılar hangi karmaşık simyayla bu sıvı elemente sıkı sıkıya bağlıdır. Jean Matricon suyun olağanüstü niteliğine ilişkin bu sorulara yanıt veriyor ve onun insanlarla olan ilişkisini anlatıyor.

Suyu denetim altına almak, yönlendirmek ve suya hükmetmek için bütün halklar büyük ya da küçük girişimler kuyular, sulama ya da akaçlama kanalları, bentler ve barajlar yaptılar. Sonra daha varlıklılar için evlere özel musluk suyu dönemi başladı. Su çekme, süzme ve depolama yöntemleriyle tarlaların, şehir ve köylerin su ihtiyacının karşılanması suyu çok değerli bir ticari mal haline getirdi. Bugün ise kimse tehlikenin farkında değil: Yeryüzünün suyu tükenmez değildir; paylaşılması ve korunması gereken bir değerdir.