Türkiye'nin Sokak Lezzetleri resmi

Türkiye'nin Sokak Lezzetleri

Yazar: Kolektif
Barkod: 9786052548509
Üreticiler: Detay Yayıncılık
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 12-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 296 Sayfa
Ağırlık: 300,00 Gram
Boyut: 16,00 (en) x 24,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2.Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

120,00 TL
108,00 TL

Yeme içmenin de yıllar içerisinde farklılaştığı bilinmektedir. Bu bağlamda sokak lezzetlerinin ortaya çıkışı ve hem Dünya hem de Türkiye’de sıklıkla tüketildiğini söyleyebiliriz. Bu kitap gastronomi bilimine, gastronomi ve mutfak sanatları, aşçılık, pastacılık ve ekmekçilik alanlarında eğitim görenlere, sokak lezzetleri yapan, sunan ve ilgi gösterenlere kaynak eser olması temennisi ile hazırlanmıştır.
Kitap beş farklı üniversiteden on yedi farklı değerli öğretim elemanlarının katkıları ile yazılmıştır. Buradan kitaba değerli katkılarını sunan bütün öğretim elemanlarına ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilirim.

On iki bölümden oluşan bu eserde sokak lezzetleri kavramı ve tarihsel gelişimi, dünyada sokak yemeği kültürü ve beslenme ilişkisi, gastronomi turizmi açısından sokak lezzetlerinin yeri ve önemi, gıda güvenliği açısından sokak lezzetleri, hamur işleri, tatlılar ve pastalar, deniz ürünleri, et ve sakatatlar, sandviçler, tostlar ve burgerler, sebzeler, meyveler ve kurubaklagiller, içecekler ve son olarak da Türkiye'deki sokak lezzetlerinin bölgesel analizi ve coğrafi işaretler konularına değinilmiştir.