Avrupa Birliği'nin Türkiye Sınavı resmi

Avrupa Birliği'nin Türkiye Sınavı

Bir Karşılıklı Anlaşılamama Hikayesi
Yazar: Selim Yenel
Barkod: 9789751421180
Üreticiler: Remzi Kitabevi
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 12-2021
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 288 Sayfa
Ağırlık: 299,00 Gram
Boyut: 14,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

170,00 TL
136,00 TL

“Tercih ve Kabullenememe ”

Türkiye – Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin temelini oluşturan Ankara Anlaşması altmış yılını tamamlamak üzere. Yolun başlangıcında AB’ye üyelik amaçlanmışken bu süreçte tarafların birbirlerinden uzaklaştığı görülüyor. İlişkilerimizi, özellikle 1987’den sonra, iki karşıt yaklaşımla özetlemek mümkün: tercih ve kabullenememe. Birincisi Türkiye’ye, diğeri AB’ye ait. Türkiye muasır medeniyet düzeyine erişmek üzere tercihini AB yönünde yaptı ancak AB Türkiye’nin olası üyeliğini bir türlü içine sindiremedi ve hedef gittikçe ulaşılmaz hale geldi. Bu nedenle de Türkiye’nin AB karşısındaki konumu dengesiz olmaya başladı. Artık gerçeklerle yüzleşip gerginliklerin azalmasına yol açacak yeni bir ilişki biçimine geçilmesi yararlı olacaktır.

AB ilişkileri konusunda yirmi yılı aşkın süredir Brüksel ve Ankara’da çeşitli görevlerde bulunan Emekli Büyükelçi Selim Yenel, perde arkasında yaşanan birçok olayı bu kitapta gün ışığına çıkarıyor. Karşılıklı yapılan hataları ve yanlış anlamaları irdelerken, AB çevrelerinin ülkemize bakışını ve kaçırılan fırsatları anlatıyor. Son olarak da AB ile olan ilişkilerimizi belli bir düzende yürütülebilmemiz için ileriye yönelik öneriler getiriyor.

Selim Yenel, 1994-1999 yılları arasında Brüksel’deki Türkiye’nin Avrupa Birliği Temsilciliği’nde görev yaptıktan sonra Ankara’ya dönerek Türkiye’nin katılım sürecinin başlangıcına kadar AB meseleleri ile uğraştı (1999-2005). Aralık 2011-Ocak 2017 arasında Avrupa Birliği’ne Büyükelçi ve Türkiye Daimi Temsilcisi olarak atandı. Temmuz 2018’de Dışişleri Bakanlığı ile birleşene kadar AB Bakanlığı’nda Bakanlık Müsteşarı olarak görev yaptı.