Düzeni Bozuk Kozmos resmi

Düzeni Bozuk Kozmos

Barkod: 9786057158079
Üreticiler: İrene Yayınları
Stok Sayısı: 2
Basım Tarihi: 3-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 384 Sayfa
Ağırlık: 379,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 19,50 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

125,00 TL
100,00 TL

Einstein alan denklemlerine göre uzayzaman maddeye nasıl hareket etmesi gerektiğini, madde de uzayzamana nasıl bükülmesi gerektiğini söylüyor. Peki, söz konusu kara deliklerse uzayzamana ne oluyor? Daha da önemlisi, kara deliklere neden “kara” deniliyor? 
ABD’de sayıları henüz yüzü geçmemiş Siyah fizikçiden biri olan ve kuramsal fizik alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Dr. Chanda Prescod-Weinstein bizleri, parçacık fiziğinin Standart Model’inden derimizdeki melanine, karanlık maddeye dair yeni kuramlardan Otuz Metre Teleskobu’nun inşa edildiği topraklara, Star Trek’in Hoshi Sato’sundan Soul ve Funk ilahı James Brown’a kadar geniş bir anlam yolculuğuna davet ediyor.
Düzeni Bozuk Kozmos, naikili Siyah bir astrofizikçinin gündelik yaşam deneyimleri üzerinden evrenin oluşumu ve evrimine, parçacık fiziğine ve genel göreliliğe dair güncel bilgiler verirken, ırkçılık ve cinsiyetçilik başta olmak üzere sosyopolitik sorunlardan astrofizik dünyasının da nasibini aldığını söylüyor: “Karanlık gece göğüne erişim –evreni olduğu gibi görmek ve ondan ilham almak– seçilmiş azınlığa yönelik bir lüks değil, bir insan hakkı olmalı.”