Erken Çocuklukta Eğitsel Oyuncaklar ve Materyal Geliştirme resmi

Stok Tükendi

Erken Çocuklukta Eğitsel Oyuncaklar ve Materyal Geliştirme

Yazar: Kolektif
Barkod: 9786254276217
Üreticiler: Nobel Kitabevi
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 12-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 168 Sayfa
Ağırlık: 279,00 Gram
Boyut: 16,50 (en) x 24,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: Ankara - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

95,00 TL

Çocuk için oyun, yaşamının çok önemli bir parçasıdır. Oyun, çocuk için hem eğlendirici hem öğretici bir uğraş hem de bir öğrenme yöntemi olarak önemlidir. Değişik yaş gruplarında çocuğun oyununu gerçekleştirirken kullandığı malzeme genel tanımlamayla oyuncak olarak ifade edilir. Oyunun zenginleştirilmesi yönünden oyuncağın son derece önemli bir rolü vardır. Bugün değişik yaşlardaki çocuklar için oyuncak hazırlayan uluslararası düzeydeki firmalar artık oyuncağı dünya pazarlarında bir sanayi ürünü hâline getirmiştir. Ancak konuya ülkemiz açısından bakıldığında oyuncak piyasasında yurt içinde ve yurt dışında üretilmiş pek çok ürün bulunmakla birlikte gerçek anlamda ulusal bir oyuncak sanayisinden söz etmek de pek mümkün değildir (Oktay, 1999).
Oyuncak, çocukların çevrelerini yani dış dünyayı ve insanlar arası ilişkileri mümkün olduğu kadar mantıklı bir şekilde anlama, kavrama ve yorumlamalarına yardımcı olan bir eğitim aracı şeklinde tarif edilebilir. Oyuncak, çocuğun bulunduğu yaşa, cinsiyete, çevreye ve aileye göre büyük bir çeşitlilik gösterir. Bazen bir taş parçası bazen bir sopa, kullanılmayan mutfak eşyası, bir bez bebek ya da tahta parçaları, çocuğun oyununu zenginleştirmek için kullandığı materyaller arasında yer alır.
Geçmişi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan oyuncağın yapımında bugün kullanılan malzemelerin çoğu değişiklik gösterse de su, kâğıt, kil, metal, kumaş ve ahşap gibi doğal malzemeler günümüzde eğitim yönünden hâlâ değerini korumaktadır. Bu bağlamda bu kitabın genel çerçevesini erken çocukluk döneminde oyun ihtiyacı, oyunun gelişimi ve oyunda kullanılan eğitsel materyaller ve bu materyallerin özellikleri yanında çocukların gelişimi için doğru materyalin tercih edilmesi oluşturmaktadır. Oyun ve oyuncağın tarihsel süreci, Türkiye'de oyuncağın tarihsel süreci, Türkiye'de oyuncak müzeleri, oyuncak yapımı ve eğitsel materyal geliştirme, erken çocukluk eğitiminde sürdürülebilir çevre eğitimi ve geri dönüşüm, anne babanın oyuncak seçerken nelere dikkat etmesi gerektiği, eğitici oyuncak ve materyallerin geliştirilme sürecindeki basamaklar gibi farklı bölümler yer almaktadır.