Erken Modern Bilimin Doğuşu ve Yükselişi resmi

Stok Tükendi

Erken Modern Bilimin Doğuşu ve Yükselişi

İslam Dünyası, Çin ve Batı
Yazar: Toby E. Huff
Barkod: 9786257513852
Üreticiler: Runik Kitap
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 11-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 461 Sayfa
Ağırlık: 456,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

75,00 TL

Modern bilimin neden Doğu’da değil de Batı’da ortaya çıktığını anlamak için bilimsel düşüncenin teknik taraflarının yanısıra din, yasa ve kurumlar gibi faktörlerin de hesaba katılması gerektiğini tartışan bu eser, modern bilimsel düşüncenin yuvasını tespit edebilmek için izlenmesi gereken esas metodun karşılaştırmalı yaklaşım olduğunun en iyi örneklerinden biri. Çünkü Toby E. Huff, uzun yıllardır tartışılagelen bu meseleye oldukça zengin örneklerle ışık tutmaya çalışıyor.
12. ve 13. yüzyıllarda üniversite kurumunun Batı’daki yeri ve işlevi hakkında neler söylenebilir? Aynı yüzyıllarda İslâm dünyasında ve Çin’de durum nasıldı? Din ile bilim arasındaki ilişki Batı’da, İslâm dünyasında ve Çin’de ne gibi farklılıklar gösteriyordu? Bu farklılıklar neticede bilimin gelişimini nasıl etkiledi? Tercüme faaliyetlerinin ve tabii ki söz konusu medeniyetler arasındaki bilgi aktarımının bu tartışmadaki yeri… Bu soruların tamamına ve daha fazlasına bu kitapta örnekler ışığında cevap aranıyor.
Erken Modern Bilimin Doğuşu ve Yükselişi: İslâm Dünyası, Çin ve Batı; tezleri her ne kadar bugün geniş çevrelerce tartışılsa da disiplinlerarası tavrıyla her açıdan öğretici olmaya devam edecek bir eser.