Evreni Anlayan Maymun resmi

Evreni Anlayan Maymun

Barkod: 9786256397125
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 2-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 440 Sayfa
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

129,00 TL
103,20 TL

Evreni Anlayan Maymun dünyadaki en tuhaf hayvanın, insanın öyküsü.

Uzaydan gelen bir bilimsel araştırmacı türümüzü nasıl görürdü? Cinsiyet farklılıklarımızı, cinsel davranışlarımızı, fedakâr eğilimlerimizi ve kültürümüzü nasıl anlardı? Kitap bu soruları iki büyük düşünce ekolünden yararlanarak ele alıyor: Evrimsel psikoloji ve kültürel evrim teorisi. Kitabın yol gösteren varsayımı, insanların hayvan olduğu ve tüm hayvanlar gibi bizim de genlerimizi aktaracak şekilde evrimleştiğimiz. Ancak bir aşamadan sonra kültürel kapasitemiz de evrimleşti. İşte o andan itibaren kültür kendi içinde evrimleşmeye başladı. Bu, bizi sadece bir maymun olmanın ötesine geçip gezegeni yeniden şekillendirebilen, başka dünyalara seyahat edebilen ve küçük, geçici bir parçası olduğumuz uçsuz bucaksız evreni anlayabilen bir maymuna dönüştürdü.

“İnsan doğasının evrimin ışığında etkileyici ve zarif bir keşfi, birçok modern sosyal ve politik ikilemi aydınlatıyor.”

– Matt Ridley, Kızıl Kraliçe ve Erdem Peşinde kitaplarının yazarı

“İster türümüzün bir üyesi olun ister bu gezegenin baskın yaşam formu karşısında kafası karışmış uzaydan gelmiş bir bilimci, karşınızda insan doğasına harika bir giriş kitabı var. … Bu eğlenceli, kolay anlaşılır, bilimle dolu kitap sizi duygularınız, ilişkileriniz ve toplumunuz hakkında daha bilgili kılacak.”

– Geoffrey Miller, Sevişen Beyin kitabının yazarı

“Gen odaklı bakış açısının uzun zamandır gördüğüm en iyi güncellemesi. Bu kitap, insan doğasına bakışınızı tersyüz ve altüst edecek.”

– Susan Blackmore, Mem Makinesi ve Bilinç: Bir Giriş kitaplarının yazarı