Filtresiz: Instagram İş Dünyasını, Şöhreti ve Kültürü Nasıl Dönüştürdü resmi

Filtresiz: Instagram İş Dünyasını, Şöhreti ve Kültürü Nasıl Dönüştürdü

Yazar: Sarah Frier
Barkod: 9786057454089
Üreticiler: Nova Kitap
Stok Sayısı: 2
Basım Tarihi: 7-2021
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 432 Sayfa
Ağırlık: 368,00 Gram
Boyut: 13,50 (en) x 21,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

300,00 TL
270,00 TL

“Her ay aramızdan bir milyarı aşkın kişi Instagram kullanıyor. Yemeğimizin, yüzlerimizin, en sevdiğimiz manzaranın, ailelerimizin ve ilgi duyduğumuz şeylerin fotoğraflarını ve videolarını çekip paylaşıyoruz, bunların kim olduğumuzla ya da olmayı arzuladığımız kişiyle ilgili bir şeyler yansıtmasını umuyoruz. Bu gönderilerle ve birbirimizle etkileşim kurup, daha derin ilişkiler, daha güçlü ağlar ya da kişisel markalar kurmayı hedefliyoruz. Bu sadece modern hayatın işleme şekli.”

Ödüllü gazeteci Sarah Frier, Instagram'ın son on yılın kültürel açıdan en belirleyici uygulamalarından biri oluşunun daha önce hiç anlatılmamış iç yüzünü gözler önüne seriyor.

2010 yılında, Kevin Systrom ve Mike Krieger, Instagram adında bir fotoğraf paylaşım uygulaması yayınladı, uygulamanın basit ama karşı koyulamaz tek bir özelliği vardı: Çektiğiniz her şeyi daha güzel göstermek. Piyasaya sürülmesinden sadece on sekiz ay sonra Facebook’un dikkatini çekti, yalnızca on üç çalışanı varken Mark Zuckerberg şirketi o dönem için tarihi bir meblağa, 1 milyar dolara satın aldı. Ancak kurucular, uygulamalarını sosyal ağ devi içinde koruyarak ayrı bir şirket olarak devam ettirdiler ve Facebook'un her ne pahasına olursa olsun büyüme felsefesine direnerek, yaratıcılığı ve şöhreti öne çıkaran stratejilerini sürdürdüler. Instagram bir milyar kullanıcıya ulaşmak üzereyken, bir zamanlar kurucuların özerkliğini destekleyen Zuckerberg, Instagram'ın başarısı tarafından tehdit edildiğini hissetmeye başladı ve işler de bu noktada değişti.
Kuruluşundan bu yana Instagram'ın eğlenceli ve basit arayüzü, kolektif hayal gücümüzü ele geçirdi ve hızla bir yaşam biçimi haline geldi. Filtresiz, Instagram’ın sadece yeni bir sektör yaratmakla kalmayıp toplumumuzu nasıl etkilediğini inceleyerek teknolojiyle ilişkimize ve mükemmellik arzumuza dikkat çekiyor. Beğensek de beğenmesek de artık dünya farklı görünüyor…

“Eğer Aaron Sorkin Sosyal Ağ filminin devamını çekmek isterse, kaynak tam burada. Silikon Vadisi’nin en büyüleyici ve tehlikeli satın almalarından birinin iç yüzü. Filtresiz, bir sanş, zekâ ve strateji hikâyesi.”
–Inc.
“Derinlemesine araştırılmış… Frier, etkileyici bir kıskançlık hikâyesi anlatıyor… Davut ve Golyat’ın mücadelesi, Frier tarafından başka bir hikâyeyle, Instagram’ın sanatsal filtreleriyle bilinen bir fotoğraf uygulamasından, ‘yaratıcıların’ yaratıcısına dönüşümüyle ustaca iç içe geçiyor.
—Financial Times

“Bir Silikon Vadisi dramasına var olan en sürükleyici kitap olabilir bu, kurucu ortak kavgası yerine, Instagram’ın ruhu için verilen savaşın toplum ve teknoloji üzerinde çok derin sonuçları var… Frier, ustalıkla ele aldığı bu akıcı hikâyede, Instagram’daki en yüksek profilli yöneticilerden, risk sermayedarlarından ve en çok takip edilen ünlülerden bazılarıyla yapılan çok sayıda röportaja yer veriyor.”
—Fortune

“Dünyanın en geniş kapsamlı ve etkili sosyal medya platformlarından birinin aşırı yükselişinin ve kaçınılmaz çarpıklığının hikâyesi. Teknoloji hakkında, bir kere daha neyin –ya da kimin– gerçekten ürün olduğunu sorguladığımız son derece sürükleyici, bir o kadar da ikaz niteliğinde bir anlatı.”
—Kirkus Reviews

“Filtresiz, Instagram’ın kurucuları ve onların birçok kusuru hakkında sansasyonelleştirmeden veya aşırı basitleştirmeden net ve objektif olmayı başarı
“Son aylarda okuduğum en iyi kitap… dünyanın en başarılı uygulaması hakkında titizlikle hazırlanmış ve harikulade şekilde aktarılmış bir hikâye.”
—The Verge
yor – son zamanlarda, teknoloji hakkında yazmak söz konusu olduğunda bulunması zor bir denge. Bütün gün elimizin altındaki şeyi açıklamak için tam da böyle bir kitaba ihtiyacımız var. Ekrana bakarak saatler geçiriyorum ve şimdi kimin diğer taraftan bana baktığını daha iyi anlıyorum.”
—New York Times

“Filtresiz, Instagram’ın ortaya çıkış sürecini ve bu etki düzeyine nasıl ulaştığının ayrıntılı bir anlatımı… Frier’ın anlattığı hikâye, uygulamanın kullanıcılarıyla ve kurucu ortaklar Kevin Systrom ve Mike Krieger’la yapılan görüşmeler ve yüzlerce röportaja dayanan bilgilerle dolu. Filtresiz’in karşı konulamaz dramı kurucular ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg arasında yaşanıyor.
—NPR