Otizm Spektrum Bozukluğunda Etkinlik Örnekleriyle Sağlık Eğitimi resmi

Stok Tükendi

Otizm Spektrum Bozukluğunda Etkinlik Örnekleriyle Sağlık Eğitimi

Yazar: Kolektif
Barkod: 9786253980764
Üreticiler: Nobel Kitabevi
Stok Sayısı: Stokta Yok
Basım Tarihi: 3-2023
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 94 Sayfa
Ağırlık: 179,00 Gram
Boyut: 16,50 (en) x 24,00 (boy)
Cilt: Ciltsiz
Kağıt: 2.Hamur
Basım Yeri: Ankara - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

90,00 TL
Sağlık, yaşamı sürdürmek için en temel konudur. Sağlıklı olmak için bireylerin bilgi, beceri ve davranışsal boyutlarda yapmaları ve uzak durmaları gerekenler vardır. Bunlar sağlık eğitimi yoluyla kazandırılır. Sağlık eğitimiyle bireylerin sağlıkla ilgili öğrendiklerini yaşamlarının her alanında sergileyerek sağlıklarını koruyan ve geliştiren “sağlıklı” bireyler olarak yaşamlarını sürdürmeleri amaçlanmaktadır. Sağlık eğitimi, tipik gelişen bireylerde benzer araç, yöntem, teknik ya da uygulamalarla sunulmaktadır. Otizm spektrum bozukluğu (OSB) olan bireyler söz konusu olduğundaysa sunulan/sunulacak sağlık eğitimi farklılaşabilmektedir. OSB olan bireylerin tipik gelişen bireylerden farklılaşan özellikleri nedeniyle bu bireylere sunulacak sağlık eğitimi; araç ve gereç, içerik, dil ve anlatım, görsellik, soyut bilgileri somutlaştırma vb. açılarından bireyselleştirmeyi ve uyarlamayı içermektedir. Kısacası OSB olan bireylere uygun sağlık eğitimi sunabilmek için kullanılacak materyallerin “var olana” göre değil “bu bireylerin özelliklerine” göre hazırlanması son derece önemlidir.
Bu kitap, OSB olan bireylerin yaşamlarını daha sağlıklı biçimde sürdürebilmeleri için bilmeleri ve uymaları gereken bilgilerden, kaçınmaları gereken durumlardan, bu bilgileri günlük yaşamlarında sergileyebilmeleri için uygun beceri ve davranış örneklerinden, öğrenilenleri pekiştirmek için hazırlanan etkinlik örneklerinden oluşmaktadır.
Bu kitabın OSB olan bireylere yarar sağlamasının yanı sıra sağlık eğitimi sunan ya da sunacak olan ailelere, öğretmenlere ve diş hekimlerine öğretici, eğlendirici ve etkili bir rehber niteliğinde olacağı düşünülmektedir.