Tüsteri Tefsiri - Kur'an-ı Kerim'in İlk Tasavvufi Tefsiri resmi

Tüsteri Tefsiri - Kur'an-ı Kerim'in İlk Tasavvufi Tefsiri

Barkod: 9786258185003
Üreticiler: Nefes Yayıncılık
Stok Sayısı: 1
Basım Tarihi: 8-2022
Baskı Sayısı: 1. Basım
Sayfa Sayısı: 672 Sayfa
Ağırlık: 998,00 Gram
Boyut: 15,00 (en) x 24,00 (boy)
Cilt: Ciltli
Kağıt: 2. Hamur
Basım Yeri: İstanbul - Türkiye
Basım Dili: Türkçe

225,00 TL
180,00 TL

Sehl Tüsterî (ö. 283/896) tasavvufi düşüncenin kurucu isimlerindendir. Tüsterî Tefsiri ise -bazı araştırmacıların tespitine göre- günümüze ulaşmış en eski tasavvufi tefsirdir. Bu tefsir, Kur’an’ın bütün surelerinden seçilmiş yaklaşık bin kadar ayetin yorumunu içeren muhtasar bir eserdir ve Tüsterî’nin Kur’an ayetlerine dair yorumlarının derlemesi niteliğindedir. Bu önemli eserin, sadece giriş bölümüyle Fatiha suresini içeren kısmi bir çevirisi dışında, Türkçe tercümesine rastlanamamıştır. Elinizdeki bu çalışmayla bu eksikliğin tamamlanması amaçlanmaktadır.
Bu çeviri, Tüsterî Tefsiri’nin -aralarında yer yer farklılıklara rastlanan- üç yazma nüshası ve üç baskısı mukayese edilerek hazırlanmıştır. Çalışmanın başına Tüsterî ve tefsiri ile ilgili bir giriş kısmı eklenmiş, çevirinin gerekli görülen yerlerine dipnotlar düşülerek açıklamalarda bulunulmuş ve tefsirde geçen tüm rivayetlerin hadis kaynaklarındaki yerleri dipnotlarda belirtilmiştir.
Bu çevirinin hem Kur’an-ı Kerim’in daha iyi anlaşılması hem de Tüsterî ve tefsirinin tanınması açısından faydalı olacağı ümit edilmektedir.